Értékelések erről: Pusztafogacsi Nepomuki Szent János kápolna. (Templom) - Tarnaméra (Heves).
Pusztafogacsi Nepomuki Szent János kápolna
Tarnaméra, 3284 Magyarország
Leírás
Információk az Pusztafogacsi Nepomuki Szent János kápolna, Templom, Tarnaméra (Heves)
Itt láthatja a címet, a nyitvatartási időt, a népszerű időszakokat, az elérhetőséget, a fényképeket és a felhasználók által írt valós értékeléseket.
Erről a helyről jó véleményeket írtak, ez azt jelenti, hogy jól bánnak ügyfeleikkel, és minden bizonnyal Ön is elégedett less a szolgáltatásaikkal, 100%-ban ajánlott!
Térkép
Értékelések erről: Pusztafogacsi Nepomuki Szent János kápolna
S.
Hatalmas sárban küzdöttük be magunkat a kápolnáig. Nyugodt szép hely.
M.
(Translated) A Pusztafogacs és a kis kápolna, amely egykor zsúfolt mezőgazdasági terület volt, körülbelül 500 ember élte, egyedül áll az Alföldön.
Több mint száz kis farm szétszóródott a mezők körül, mindenféle haszonállattal, kisebb és nagyobb parasztházakkal, kis birtoképületekkel, iskolával és még egy televíziós közösségi házlal. A Fogacs életének csúcsa az 1920-as és 1960-as évek között volt. Aztán az 1960-as évek közepétől, mivel nem építettek aszfaltút és az iskola bezárt, a családok elkezdett költözni a közeli Tarnamera, Jaszszentandras falvakba és még sok más helyre. Az 1970-es évek közepére Fogacsban szinte senki nem lakott, és a török uralom után ismét lakosok nélkül állt. Az egyedül élénk közösség egyetlen emlékeztetõje a mezõkbõl kirakott betonkútgyûrûk és a kápolna, amelyet az Almasy család épített, a terület 1777-ben a tulajdonos. bútorait eltávolítottuk, és a közeli templomokba vitték. A továbbiakban ingyenes rablás volt, a kápolnából ellopták a tetőket, ablakokat, ajtókat és minden fémelemet. Miután az esővíz átjutott a tetőn, a falak rendeződése romlani kezdett, és egyenlőtlenül leesett. Karbantartás nélkül a kápolna és a temető területe tele volt bokrokkal és fákkal, csak néhány sírt karbantartottak. Az 1990-es évek közepén Pusztafogacs egykori lakosainak kis csoportja becsípődött és felújította a kápolnát, tetőt kapott rá, és az ellopott fém haranglábot egy új váltotta fel. Sajnos a csere mindössze két hét alatt ellopták. Néhány év után a kápolna visszatért egy évtizedes alváshoz, amikor az emberek meg akarták újból megmenteni azt a téglákba eséstől. Ezúttal a szélesebb közönség felvette a kápolna és a Fogacs emlékének megmentésének gondolatát. Nem sokkal később a tetőt megjavították, és 2011-re a külső vakolatot, a haranglábot is, helyreállították. Majdnem 500 ember jött, hogy megünnepelje a kápolna újraszentelését Nepomouk Szent Jánosának. Azóta az ex-helyiek és leszármazottaik minden évben május 16. körül ünnepelik az eseményt.
(Eredeti)
Once a crowded farmland with about 500 people living on it, Pusztafogacs and its little chapel now stands alone on the Great Plain of Hungary.
More than a hundred little farms were scattered around the fields, with all kinds of farm animals, smaller and bigger farm houses, little estate buildings, a school, and even a community house with television in it. The peak of Fogacs life was between the 1920s and 1960s. Then from the middle of the 1960s, since no asphalt roads were built and the school got closed, families started to move to the nearby villages of Tarnamera, Jaszszentandras and some more. By the middle of the 1970s almost no one lived in Fogacs and once again after the Turkish rule, it stood without inhabitants. The only reminder of a once vibrant community are the concrete well rings poking out from the fields, and chapel, built by the Almasy family, the owner of the area in 1777. The bad years of the chapel started from the mid-1970s, when its furniture was removed and taken to the nearby churches. From the on, it was free robbery, the roofs, windows, doors, all metal elements were stolen from the chapel. Once the rain water got through the roof, the rendering of the walls started to decay, and evenrually fall off. With no maintenance, the area around the chapel and the cemetery got full of bushes and trees, only some graves were maintained by relatives. In the mid-1990s a small group of once inhabitants of Pusztafogacs pinched in and started to renovate the chapel, got a roof on it, and also, the stolen metal belfry was replaced by a new one. Sadly, the replacement was stolen again in just two weeks. After a few years, the chapel went back to a decade-long sleep, when people wanted to save it again from falling to bricks. This time a wider audience got into the idea of saving the chapel and the memory of Fogacs, and not so much later, the roof was repaired, and by 2011 the outside rendering was restored, with the belfry as well. Almost 500 people came to celebrate the re-consecration of the chapel for the Saint John of Nepomouk. Since then the ex-locals and their descendants are celebrating the event every year around the 16th of May.
G.
P.