Értékelések erről: Magyarok Nagyasszonya-plébániatemplom. (Templom) - Keszthely (Zala).
Magyarok Nagyasszonya-plébániatemplom
Keszthely, Fő tér 5, 8360
Leírás
Információk az Magyarok Nagyasszonya-plébániatemplom, Templom, Keszthely (Zala)
Itt láthatja a címet, a nyitvatartási időt, a népszerű időszakokat, az elérhetőséget, a fényképeket és a felhasználók által írt valós értékeléseket.
Erről a helyről jó véleményeket írtak, ez azt jelenti, hogy jól bánnak ügyfeleikkel, és minden bizonnyal Ön is elégedett less a szolgáltatásaikkal, 100%-ban ajánlott!
Térkép
Értékelések erről: Magyarok Nagyasszonya-plébániatemplom
É. V.
A templom Keszthely legrégebbi épülete. Ezt érezni az illatán, látni a helyenként előtűnő freskókon, a gyönyörű színes ablakokon is.
A város főterén áll, akadálymentesített bejárattal rendelkezik.
Érdemes betérni.
Z. S.
A gótikus templom Keszthely legrégebbi épülete, 1390. körül készülhetett el. 1974-ben fedezték fel a szentély falfestményeit, amelyek a mai Magyarország legnagyobb felületű gótikus freskói. Építtetőjét, az 1397-ben kivégzett Lackfi István nádort itt temették el. A nádor erősen lekopott vörös márvány sírköve ma a szentély falában látható. A szentélyben és a diadalíven helyezték el a Festetics család síremlékeit. 1878-ban neogót stílusú tornyot emeltek a templom bejárata elé, és ebbe helyezték át a nyugati oromfal eredeti, XIV. századi rózsaablakát. A templomot Szűzanya, a Magyarok Nagyasszonya tiszteletére szentelték fel. A templom előtt látható a millennium évében állított Lackfi István nádor lovasszobra.
A kerekegyházi Lackfiak az Anjou-kor legvagyonosabb, legbefolyásosabb főnemesei voltak. A keszthelyi templomot alapító II. Lackfi István a királyi seregek fővezére volt. Ő tehát az, aki 1386-ban - már korábban betelepítve a ferences szerzeteseket Keszthelyre - építtetni kezdi a mai napig fennmaradt templomot és kolostort. Alig 11 év elteltével ide temetik földi maradványait. Vörös márvány sírköve ma is a templom ékessége. A korábbi kápolna alapfalait a régészek részben a templom szentélye alatt, részben a szentély déli oldalán tárták fel 1957-ben, ezek ma is megtekinthetők a templom melletti parkban. A templom rövid megszakítással épülhetett, valószínűleg vezető építőmestere is más lett. A szentély és a sekrestye a korai, míg a templomhajó a későbbi periódusban épült. A mohácsi vész után, mint sok más épületünk sorsa, e templomé is megpecsételődött. 1550 körül erődített hellyé alakították, hogy a vidék törökök elleni védelmét biztosítsa. Az erődített templomot később többször átépítették, megerősítették, majd Kanizsa visszafoglalása után elvesztette jelentőségét. A török kiűzése után az elmenekült szerzetesek 1723-ban visszatértek kolostorukba és megkezdték a helyreállítást. A ferences szerzetesek hamarosan templomuk végleges elhagyására kényszerültek: 1788-ban II. József feloszlatta a rendet, a rendházat egy időre a katonaság vette birtokába. 1799-ben került a templom Festetics György tulajdonába, aki a város plébániatemplomává tette, a kolostort a premontrei rendnek engedte át. 1878-ban kezdték meg az újabb átépítést. A II. világháborúban elpusztultak a torony felső szintjei, illetve a belső festés elszennyeződése miatt egyre sürgetőbbé tette a templombelső helyreállítását.
A keletelt templom három részből áll: a neogót, XIX. századi toronyból, ill. előcsarnokból, a templomhajóból és a nyolcszög három oldalával záródó szentélyből. A templomtesthez északról a kolostor, kerengő, sekrestye, délről a Szent Anna-kápolna simul. templom egyedülálló értékei az utóbbi években feltárt freskók. A ma látható freskódísz, töredékessége ellenére is, Magyarország egyik legteljesebb ismert szentélydekorációja. 😊
J. T.
Az advent alkalmából szépen feldíszített városközpontban álló templomot érdemes belülről is megnézni.
Gyönyörű, egyszerű letisztult belső, szép staciók, szószék és színes üvegképek.
Jó itt pár percre elfeledkezni a karácsony előtti rohanásról és megtalálni a igazi karácsonyi hangulatot.
B. N.
Nagyon szép és a szentmise is jó volt, bár az ülésfűtés nekem már kicsit túl meleg volt a mise végére.
T. H. B.
Szép templom és kert.
A.
Középkori eredetű, sokat, sok vihart látott templom. A falait belül freskók borítják, területük a legnagyobb a hazai templomok közül. Gótikus stílusban épült.
Karácsonykor az általam eddig látott legszebb betlehemet mutatják be.
B. T.
Szép templom,szép parkkal. Nyáron meg szebb lesz. 🙂
R. G.
Szép, mint mindig!
Z. R.
Igazán izlésesen berendezett és dekorált templom. Érdemes meglátogatni.
I. M.
Csodálatos templom, mindenkinek ajánlom térjen be egy imára!
Kontakt
Fotók
Lackfi istván nádor lovaszobra
Legfrissebb
Templom
Utcakép és 360
Videók
Összes