Értékelések erről: Dobozi Szent Kereszt Felmagasztalása templom. (Templom) - Doboz (Békés).
Dobozi Szent Kereszt Felmagasztalása templom
Doboz, Vésztői u. 16, 5624 Magyarország
Leírás
Információk az Dobozi Szent Kereszt Felmagasztalása templom, Templom, Doboz (Békés)
Itt láthatja a címet, a nyitvatartási időt, a népszerű időszakokat, az elérhetőséget, a fényképeket és a felhasználók által írt valós értékeléseket.
Erről a helyről jó véleményeket írtak, ez azt jelenti, hogy jól bánnak ügyfeleikkel, és minden bizonnyal Ön is elégedett less a szolgáltatásaikkal, 100%-ban ajánlott!
Térkép
Értékelések erről: Dobozi Szent Kereszt Felmagasztalása templom
G.
Az egykori kastély (ma iskola) parkjában áll a templom és a kápolna. Igazán szép mindkettő, környezetük rendben tartott, tiszta. Fotózáshoz kiváló a hely. Könnyen megközelíthető, műúttól 1 perc séta. A műút túloldalán áll a hatalmas, Ybl tervezte magtár, azt is érdemes körbejárni.
G.
A park legmagasabb pontján építtette fel gróf Wenckheim Dénes a környék ékszerdobozának nevezett neoromán stílusú Szent Kereszt kápolnát és a Wenckheim-kriptát. Az építőmester a bécsi Nicolaus Schiedek volt.
A kápolna és a Wenckheim-kripta 1902-ben készült el. Alapkövét 1897 nyarán rakták le. A faragványok készen érkeztek, de a kripta külső díszeit és a templom külső köveit helyben faragták ki. A téglákat a halastónál égették.
Az egyhajós félköríves szentélyzáródású templom eredetileg a grófi család kápolnájának épült. Főhomlokzatának jobb oldali részén a homlokzat előtti torony található, a másik oldalon körív alaprajzúan ugrik elő a lépcsőfeljáró. A sekrestye a hajóhoz félkörívesen kapcsolódik. Az épület tetőszerkezete vasbetonból készült, Magyarországon az elsők között itt alkalmazták ezt az építészeti technológiát. A rendkívüli szépségű mészkőtufából készült szószék bécsi mester munkája, egykor a világkiállítás nagydíját nyerte el. A márványmozaik előképek Szent Dénest és Szent Frigyest ábrázolják. Az oltár két oszlopának anyaga a különlegesen értékes egyiptomi márvány, melyet hatalmas, csiszolt féldrágakövek tesznek még díszesebbé. A csodálatos főoltár fehér carrarai márványból készült, a feszület Fadrusz János alkotása. A keresztelőkút nyolcszögletű, tetejét nyolc, egymás kezét fogó kisgyermek díszíti, salzburgi vörös márványból készült.
A templom és a kripta kupolája egyaránt velencei aranymozaikból készült, és szenteket, bibliai jeleneteket ábrázolnak. A kripta kör alaprajzú épület, középen található az oltár, és a kupola alatt két-két oldalon kápolnaszerűen kapcsolódnak a temetkezési helyek.
A kápolnát a Szent Kereszt felmagasztaltatása tiszteletére 1902. június 7-én szentelték fel. A szertartást nagy eszem-iszom követte a Wenckheim család számlájára. Az idegeneknek a kocsmákban főzettek. Az értelmiség (kasznárok, ispánok, tanítók stb. ) részére, akik voltak vagy nyolcvanan, a parkban terítettek. A cselédek is kaptak egy kilogramm húst és egy liter bort. Száz szegény részére még öt ezüstkoronát és egy-egy cipót is kiosztottak.
Az 1978-as békési földrengéskor súlyosan megsérült a templom. A restaurálás megkezdése előtt ár- és belvíz is pusztított. A felújítás hat évig húzódott. Az költségek felét a doboziak adták össze, illetve munkával egyenlítették ki.
M.
Dobozi Szent Kereszt Felmagasztalása templom
A park legmagasabb pontján építtette fel gróf Wenckheim Dénes a környék "ékszerdobozának" nevezett neoromán stílusú Szent Kereszt kápolnát és a Wenckheim-kriptát.
I.
A kastélypark egy relativan eldugott részén található gyönyörű kápolna. A részben vörösmárványból készűlt belsőtér valóban impozánsá teszi. Találó elnevezés rá a dobozi ékszerdoboz.
A.
Sajnos nem tudtuk belülről megnézni de kívülről is nagyon szép.
M.
Gazdag díszítés, érdekes történet.
S.
Felújított templomocska és egy családi kripta.
D.
Dobozi lakosként minden nap járok ide
A.
C.
I.
A.
L.
C.
M.
A.
J.