Értékelések erről: Széchenyi kastély. (Múzeum) - Nagycenk (Győr-Moson-Sopron).
Leírás
Információk az Széchenyi kastély, Múzeum, Nagycenk (Győr-Moson-Sopron)
Itt láthatja a címet, a nyitvatartási időt, a népszerű időszakokat, az elérhetőséget, a fényképeket és a felhasználók által írt valós értékeléseket.
Nem sok véleményt írtak felhasználóink erről a vállalkozásról.
Erről a helyről jó véleményeket írtak, ez azt jelenti, hogy jól bánnak ügyfeleikkel, és minden bizonnyal Ön is elégedett less a szolgáltatásaikkal, 100%-ban ajánlott!
Térkép
Széchenyi kastély nyitvatartás
Vasárnap
9:00–17:00
Hétfő
Zárva
Kedd
9:00–17:00
Szerda
9:00–17:00
Csütörtök
9:00–17:00
Péntek
9:00–17:00
Szombat
9:00–17:00
Értékelések erről: Széchenyi kastély
T.
A felújítások jó ütemben haladnak, várjuk a 2022-as nyitást. A kastély, és a park addig nem látogatható. Reméllem a régi szökőkutat is helyre állítják, csodás látvány lenne a felújított kastély elött.
I.
A látogató hajlamos lehet a fertődi szomszédhoz hasonlítani, de nem lehetséges, persze nem is szabad: teljesen más lépték, más dimenzió és hasznosulás; emberközelibb, ha lehet így fogalmazni.
Kompakt, nívós kiállításon keresztül kaphatunk átfogó és informatív képet a legnagyobb magyar életművéről, -az előző kritikákkal ellentétben- rendkívül kedves személyzet asszisztenciájával.
Tisztaság, rendezettség, átláthatóság némi szórakoztató interaktivítással fűszerezve, gyermekek számára is emészthető mennyiségben, levezetésképpen kellemes feltöltődés a szintén rendezett angolparkban.
Ajánlott.
B.
A klasszicizmus iskolapéldája, korának high-tech csodái
A mai kastély helyén már 1603-ban állt egy kastély. Ebből az évből ránk maradt egy panaszoslevél, melyben a helyiek arról panaszkodnak, hogy őrizniük kell a kastélyt, ráadásul még a tűzifát is ők aprítják. A Széchenyiek idején először itt egy emeletes majorház épült. Ezt bővítette kastéllyá gróf Széchenyi Antal. 1750-re állt is a „kis” lak. Ebből az időszakból származik a rizalit (a kiugró középső rész) a rajta díszelgő Széchényi-Barkóczy címerrel. Megépültek a szép kovácsoltvas kaput két oldalt „felügyelő” őrépületek. Volt a kastélynak kétszintes kápolnája, hatalmas nagyterme és helyre franciakertje is. Ez az épület még a kor barokk anzugját hordozta.
1791-ben gróf Széchényi Ferenc kétemeletessé akarta bővíteni. Amikor meglátta a költségvetést-mivel nem volt egy pazarló fajta, így modestát tanúsítva- csak a meglévő két szintet alakíttatta át. Így vált a kastély a klasszicizmus legpregnánsabb hazai képviselőjévé. Ki az, aki ne látta volna legalább képen széptimpanonos homlokzatát? Ferenc uram fia, István nem volt spórolós, csak taszította a barokk cicomája. Mikor Eszterházán szembesült a szertelen barokkal és a szeszélyes rokokóval, csak ennyit írt naplójába: „Viszolygásom támadt tőle.”
István gróf ezt nem fukarsága miatt mondta. Nem sajnálta ő a pénzt, hogy kastélyába mindent beépíttessen, ami a kor „non plus ultrája”. Vízöblítéses toalett, dagonyázásra alkalmas kádak, gázvilágítás, két irányba nyíló ablakok. Fertőd szép volt, meseszép, Nagycenk csak szép, de kényelmes. Én Nagycenkre szavazok. Még arra is ügyelt, hogy a parkban egy kis épületben maguk fejlesszék a gázt. A modernizálást, átépítést Hild Ferdinánd soproni építész vezette. Fia, Béla főleg a kerttel törődött, neki köszönhető, hogy a hatalmas angolpark hemzseg a raritásoktól.
1944-ben sajnos az „égi áldás” súlyos károkat okozott a kastélyban. Az sem emelte a kastély fényét, hogy 1945 nyarán itt dorbézoltak az intelligencia nyomait sem mutató felszabadítók. Aprították, égették a berendezést nagy odaadással. Az 1950-es évek végére a kimúlás peremére került a kastély. Ekkor valami csoda folytán „megvilágosodtak” a „disznófejű” nagyurak.
1961-re tetőt kapott az épület, majd elkezdődött a rekonstrukció. 1973. szeptember 21-én -születésnapi ajándékként- megnyílt az Emlékmúzeum. 1988-ra teljesen megújult a „legnagyobb magyar” lakhelye. 2016-ban -a 225 éves jubileumra- nemzeti emlékhely lett.
F.
Tartalmas és színvonalas kiállítást sikerült összehozni a Széchenyi család állandó lakhelyéül is szolgáló kastélyban.
Meglehetősen hosszú, kiadós séta végigjárni a földszinti majd az emeleti szobákat, termeket, végigkísérni a család több évszázados történelmét.
Számtalan interaktív elem, vetítés, használati tárgy kerül elénk utunk során.
Méltó emlékhelye ez a legnagyobb magyarnak és családjának!
H.
Nagyon szép hely. Rendezett a kert. Az ismertető táblákat elolvasva sok régi emlékem jött elő a történelem órákról, de persze új ismeretekkel is gazdagodtam. Azt sajnálom, hogy kevés használat tárgy volt kiállítva Széchenyi Istvántól. A halotti ruhája viszont visszaadott egy kicsit a terméséből és a személyiségéből.
M.
Jelenleg tatarozzák, a kastélykertben növényzetet, fákat alakítják, új kerítést építettek. Valószínüleg 2022 nyár eljén újból megnyílik
D.
Széchenyi életét igen részletesen bemutató kiállítás. Aki szereti Budapestet annak kötelező a kiállítás, mert itt látod, hogy Széchenyi mennyi mindent tett Pestért. Nemcsak a Lánchid, de a Vigado, alagút, hajózás... itt minden ilyen fontos eseménynek van saját terme. Pl hajózási kiállitási terem, vonatos terem, Lánchid terem, alagút terem vagy a Vigadóhoz kapcsolódva a Táncos terem, ahol megelevenednek a bálok. Van moziterem is. Nagyon klassz volt. A földszinten csodálatos régi butorok.
Mégis azért négy pont, mert hiába a sok interaktiv játék egyikkel sem tudtam játszani mert vagy nem működött vagy nem értettem. Pl az egyikhez hozzáértem és le is állt.
A.
Egy kiállítás megnyitóra voltam hivatalos a Széchenyi-kastélyban ma estére (2019_06_22). Amikor megérkeztem, rájöttem, hogy valójában milyen régen nem jártam már ebben a csodálatos kastélyparkban. Most volt vére egy kis időm körülnézi, s egyáltalán nem bántam meg! Díszudvar, hatalmas platán fák, kellemes környezet, egy csoda az egész. Nagy kár, hogy nem sütött már a nap, de van egy olyan érzésem, hogy hamarosan visszatérek egy szebb nyári napon, mely alkalmasabb lesz a fotózáshoz, de azért pár képet most is készítettem! Ajánlom Nektek is, ha erre jártok, nézzetek itt körül! Nagyon szép kis program!
T.
A nagycenki kastély meglepően szép állapotban maradt fent, ez egy tipikus magyarországi főúri kastély, amely leghíresebb lakója Széchenyi István neve miatt látogatott leginkább. Ottjártunkkor kb. még 5 ember volt. Sajnos nem látogatott annyira, mint ahogyan azt megérdemelné.
K.
Talán idegenvezetővel izgalmasabb lett volna, nekem nagyon "száraznak" tűnt a kiállítás. Nagyon szeretem a kastélyokat és a várakat, valahogy ez a hely mégsem győzött meg. Jó ötletnek tartom az interaktív tartalmakat, ezt a vonalat lehetne még kicsit erősíteni, hangulatosabbá tenni. A táncterem még az én botlábaimat is mozgósította :)