Értékelések erről: Harangház. (Múzeum) - Hajdúszoboszló (Hajdú-Bihar).
Harangház
Hajdúszoboszló, Szent István park 1, 4200 Magyarország
Leírás
Információk az Harangház, Múzeum, Hajdúszoboszló (Hajdú-Bihar)
Itt láthatja a címet, a nyitvatartási időt, a népszerű időszakokat, az elérhetőséget, a fényképeket és a felhasználók által írt valós értékeléseket.
Erről a helyről jó véleményeket írtak, ez azt jelenti, hogy jól bánnak ügyfeleikkel, és minden bizonnyal Ön is elégedett less a szolgáltatásaikkal, 100%-ban ajánlott!
Térkép
Harangház nyitvatartás
Vasárnap
0:00-24:00
Hétfő
0:00-24:00
Kedd
0:00-24:00
Szerda
0:00-24:00
Csütörtök
0:00-24:00
Péntek
0:00-24:00
Szombat
0:00-24:00
Népszerű ekkor
Értékelések erről: Harangház
B.
Sétánkat a fürdő bejáratánál kezdtük, mellyel szemben a parkban található a Harangház, melynek 50 harangja óriási élményt nyújt a látogatóknak. A harangokat Oborzil Edit ajándékozta a városnak: „…hirdesse az emberiségbe vetett hitünket és szeretetünket és azt a hitvallásunkat, hogy a Földön élő valamennyi ember összetartozik és egymásra utalt.”
A harangok egyedi alkotások, díszei Szent István királyunk korába repítenek vissza. Rajtuk egy-egy mondat István törvényeiből. Emlékoszlopai gazdagon faragottak, a 11 oszlop képeskönyv Magyarország történetéből.
Még a tavalyi Covid tombolás közepette voltunk! Elvarázsolt!
L.
"A Harangház Hajdúszoboszló legfiatalabb építészeti alkotása, mely a városnak adományozott Oborzil harang-hagyaték elhelyezésére és bemutatására szolgáló épület.
A kör alaprajzú nyitott építménynek, megőrző és bemutató szerepe van, melyben a Hajdúszoboszló részére hagyatékozott 50 db alumínium harang került elhelyezésre. Az épület megtervezésekor Rácz Zoltán építőművész több jelképrendszert alkalmazott, hiszen a Harangház négy darab pillére a négy évszak, a négy égtáj és a harangrendszer kezdőpontjait is jelöli.
A Harangház épülete a Gyógyfürdő és a város főutcája közötti parkban van elhelyezve, az építmény az építész szerint a jelképes kárpát medencét jelenti, melybe csordogál a szomszédos parkban lévő három darab festett jelfa tövéből induló négy forrás.
A három darab festett jelfa szellemiségében teljes mértékben segíti illetve felerősíti az épület funkcionális és eszmei szerepét, értékét. A három jelfa a Turul legendát, a Csodaszarvas történetét és az Életfához fűződő mese és mondaköröket jeleníti meg és azokat a színezetükkel is hangsúlyozzák.
A három jelfa elnevezése Turulo, Csodaszarvas és Lélekmadár. A jelfák az alábbi küldetéseket hivatott jelképezni a világban:
a Turulo a magyarság, az Árpád-ház küldetésének beteljesülését
a Csodaszarvas az elődeink égi értékeket felismerő tudásán alapuló földi küldetését
a Lélekmadár isten fája, az életfa, az újjászületés képességének jelképe.
A jelfákon ősi rovás írással az alábbi feliratok olvashatóak:
Turulo: Áldott szép Nap, fényes szép Nap, hajnalodva megszületik, megjelenik, fényesedik
Csodaszarvas: Követ vagyok ég Atyától, Küldött vagyok nagy törvénytől
Lélekmadár: Megérik a Föld is egy új születésre
A Harangház harangjai egyedi alkotások, melyek létrehozásánál a művészeket a XI-XII. századi kőfaragvány, ötvösmunka, ékköves berakás, palástminta, hímzés és zsinórozás ihlette. A harangok szimbólumai szorosan köthetőek az államalapítás korához, a kis tó körüliek kifejezetten Szent István emlékezetére készültek, és mindegyiken egy-egy latin nyelvű mondat olvasható államalapítónk törvényeiből. Innen kedve a történelmi tabló egy helyben, mint a Feszty-körkép, az épület peremén álló faoszlopok faragásain vonul körbe, Szent István korától napjainkig. A medence, vagyis az államalapítás utáni első oszlop a XI-XIV. század állandó háborúskodásait ábrázolja. A további oszlopokon látható faragványok az alábbiakat ábrázolják:
2. oszlop: a Közép-Európában zajló hatalmi viszályok, a török hadsereg hódítása, a Nándorfehérvári csata győzelmét
3. oszlop: a reformáció és a kálvinista vallás térhódítása, ahol jelképként megjelenik a bárány és a pelikán, aki saját magát áldozza fel fiókáinak
táplálásáért
4. oszlop: a három részre szakadt Magyarország
5. oszlop: a Habsburg dinasztia uralmát jelképezi, mely négyszáz évig tartott
6. oszlop: a Rákóczi féle szabadságharc
7. oszlop: 1848-49-es szabadságharc, időrendben is ide illeszkedik be a Kölcsey Harang, mely a 6. és 7.-es oszlop között áll
8. oszlop: az Osztrák-Magyar Monarchia létrejötte, a dualizmus kor
9. oszlop: Trianon, a történelmi Magyarország széthullása
10. oszlop: 1956, 1989 „szabadok vagyunk”
11. oszlop: Hogyan tovább?
Ha Hajdúszoboszlón pihen, sétáljon el Ön is a Szent István Parkba és csodálja meg a Harangház egyedi épületét a hozzá tartozó faragott oszlopokat, valamint a mögötte lévő parkban a festett jelfákat."
I.
Nyáron három alkalommal voltunk ott nagyon szerettük családi és baráti szálló visszatértünk meg ha lessz alkalom ajánl másoknak is köszönjük szépen üdv obornyákné
K.
Hajdúszoboszló ikonikus helye, amit minden egyes városlátogatásunk alkalmával megnézünk. Végigkongatjuk az összes harangot, amelyeken egy ízben valaki eljátszotta az Örömódát...
G.
Nagyon szép!
E.
Igazan csodásak a harangok és a ház kialakítása.
Egy tisztasági festés ráférne a falra és gazolás a környező parkra, de alapvetően rendben van a hely.
Ami még hiányos azok a fa szobrok feliratai. A turul és a csodaszarvas neve nagy nehezen kilbönészhető, de a harmadik az örök talány marad. Jó lenne tudni mit és miert tettek oda.
K.
Igazán látványos,főleg este!
G.
Látványos, sok díszes harang, időnként harangjátékkal, hangulatos szép park közelében
L.
Nagyon szép minden órában harang szól!
J.
Esti időszakban is látogatható és nagyon hangulatos