Értékelések erről: Gyulavári Kastély. (Múzeum) - Gyula (Békés).
Gyulavári Kastély
Gyula, Wenckheim-Almássy kastély, Széchenyi u. 71, 5711
Leírás
Információk az Gyulavári Kastély, Múzeum, Gyula (Békés)
Itt láthatja a címet, a nyitvatartási időt, a népszerű időszakokat, az elérhetőséget, a fényképeket és a felhasználók által írt valós értékeléseket.
Erről a helyről jó véleményeket írtak, ez azt jelenti, hogy jól bánnak ügyfeleikkel, és minden bizonnyal Ön is elégedett less a szolgáltatásaikkal, 100%-ban ajánlott!
Térkép
Gyulavári Kastély nyitvatartás
Hétfő
Zárva
Kedd
10:00–18:00
Szerda
10:00–18:00
Csütörtök
10:00–18:00
Péntek
10:00–18:00
Szombat
10:00–18:00
Vasárnap
Zárva
Értékelések erről: Gyulavári Kastély
Érdekes kis komplexum: :) múzeum, bio-sörfőzde, apró botanikus-kert, piknikhely, rendezvényhelyszín.
Nagyon kedves hely. Még sosem voltam himnusz kiállításon.
A sörfőzdében kapható kézműves sörök kiválóak.
Szépen rendbehozott (romjaiból feltámadó) épületet láthatunk. Benne több teremmel, mely kiállításoknak ad otthont, napjaink képzőművészetének, valamint kézműves munkáinak,régmúlt idő berendezési tárgyainak, használati eszközeinek bemutatására. Szép tárlatot láthatunk. Található itt rendezvényterem ahol mint egy 30-40 fős összejöveteleket is meglehet tartani.
A 14 szobából álló épület a hozzá tartozó lakóépülettel, gazdasági épülettel, kápolnával és a fennmaradt parkkal Gyulavár belterületén található. A kastély építésének pontos ideje nem ismert, de az tudott, hogy a szeszgyár építésekor (1842) már készen állott. Egyszerű vidéki kúriának épült, melynek kiemelkedő dísze az ablakokat védő míves ablakkosár. A díszes rácsokat uradalmi kovácsmesterek készítették, eredetiek a bejárat melletti virágládás terasz és az udvar felőli íves oldalhatárú lépcsők a kovácsoltvas korlátokkal. A Második Világháborút követően az épületeket kifosztották, részben elvitték az ajtókat, ablakokat, több helyen a tetőt is megbontották. 1948-tól az épületeket raktárnak használták. A teljesen leromlott kúria épületet a helyi mezőgazdasági szövetkezet rendbe hozatta. A termelőszövetkezet felszámolása után az 1990-es évek elejétől a kastély lakatlan, állapota romlik, alkalmanként szándékosan rongálják. Az épületegyüttest 2004-ben a Körös-Maros Alapítvány vásárolta meg.
Az Erkel teremben a falakon elhelyezve 27 európai uniós tagállam, valamint az Unió közös himnuszának bemutatója látható. A nemzeti himnuszok keletkezésének történetét, a himnuszok szerzőinek portréját, az eredeti kottákat illetve szövegeket, valamint a himnuszok magyar nyelvű változatát tablókon ismerhetik meg a látogatók. A himnuszok meg is hallgathatók.
A Kohán-terem adél-alföldi megyékben élő, illetve néhány arad megyei alkotó bevonásával, 28 művész munkásságának bemutatását célozza. Két jeles helyi festő, Koszta Rozália és Kohán György alkotásaiból is megcsodálhat néhányat a látogató.
A népművészeti bemutató termekben
a Dél-Alföldön élő népek, nemzetiségek életének, szokásainak, népművészetének bemutatása látható. Hat nemzetiség – magyar, román, német, szlovák, szerb, cigány - történetét ismertetik a míves tárgyakkal, a nemzetiségek alapvető néprajzi sajátosságainak felelevenítésével. A kiállítás rendezői olyan szobabelsőket alakítottak ki, melyekben megtalálhatók a mindennapi élethez kapcsolódó legfontosabb használati tárgyak, ruházkodási kellékek, bútorok, vallási tárgyú relikviák, melyek az egyes nemzetiségek legjellegzetesebb vonásait igyekeznek visszaadni a látogató számára.számára A kiállított tárgyak nem pusztán arról tanúskodnak, hogy miképpen éltek a térség különböző származású lakosai, de a használati tárgyak a kor szokásainak megfelelően olyan népi motívumokkal díszítettek, melyek az egyes nemzetiségek népművészetének legfontosabb jegyeit is összefoglalják.
A főépület folyosóin kapott helyet az a helytörténeti kiállítás. A fotóanyagból a látogatók információt kapnak a legkorábbi időszakok emlékeiről ugyanúgy, mint a közelmúlt eseményeiről. A környékbeli ásatások anyagairól készült fotók mellett láthatók a vidék legnagyobb birtokosaival kapcsolatos dokumentumok, képek, címerek. Gazdag illusztrációs anyag tájékoztat Gyulavári elmúlt száz évének életéről, meghatározó személyiségeiről. Fotógyűjtemény mutatja be a Kastélyhoz több szállal kötődő Wenckheim, és a tulajdonos Almásy családok jelentősebb tagjait. Az üveges veranda „kínálja magát” mint pihenő, pipázó helyiség, hiszen elrendezése, fényviszonyai kiválóan alkalmasak e funkció betöltésére. Ennek megfelelően „öltöztették fel” a kiállítás tervezői a teret, felidézve az egykori főúri lakhelyek kártya- és pipázó szobáinak hangulatát. A kiállított bútorok, tárgyak korabeliek, ám nem a Kastély tartozékai voltak, hiszen azok a háború utáni zűrzavarban eltűntek. A berendezés ugyanakkor mégis hűen adja vissza azt a hangulatot, ami egy-egy ilyen helyiséget jellemezhetett. A Kastély egyik szárnyában informatív kiállítás látható a fenntartható fejlődés feltételeiről. A kastélyt alkalmassá tették kerekesszék használók általi látogatásra.
Nagyobb 5-6 éves gyerekekkel is élmény.
Szèp hely sok èrdekessèggel!Èrdemes megnèzni!
Érdemes ellátogatni a Gyulavári kastélyba, tartalmas érdekes kiállítások,.Korhű ruhába való beöltözés lehetősége. A helyben készített sörkülönlegességek kóstolása vételére van lehetőség. Tartalmas délelőtöt töltöttünk el.
Nagyon barátságosan fogadtak, a kastély nem nagy, de nagyon szórakoztató kiállítások vannak benne. Az udvarban a sörfőzdét a fiúk imádták. 😊😊 nagyon jó időtöltés volt 🥰
Szerény gyűjtemény, de érdemes ellátogatni. A gyereknek szóló természeti kiállítás érdekes, interaktív. A kertben séta és pihenési lehetőség.
Kontakt
Fotók
Kert
Legfrissebb
Utcakép és 360
Videók
Összes