Értékelések erről: Parlagi Templomrom. (Múzeum) - Debrecen (Hajdú-Bihar).
Parlagi Templomrom
Debrecen, Dombostanya, 4002 Magyarország
Leírás
Információk az Parlagi Templomrom, Múzeum, Debrecen (Hajdú-Bihar)
Itt láthatja a címet, a nyitvatartási időt, a népszerű időszakokat, az elérhetőséget, a fényképeket és a felhasználók által írt valós értékeléseket.
Erről a helyről jó véleményeket írtak, ez azt jelenti, hogy jól bánnak ügyfeleikkel, és minden bizonnyal Ön is elégedett less a szolgáltatásaikkal, 100%-ban ajánlott!
Térkép
Parlagi Templomrom nyitvatartás
Vasárnap
0:00-24:00
Hétfő
0:00-24:00
Kedd
0:00-24:00
Szerda
0:00-24:00
Csütörtök
0:00-24:00
Péntek
0:00-24:00
Szombat
0:00-24:00
Értékelések erről: Parlagi Templomrom
Z.
Nem vagyok vallásos, de mindig is csodáltam az ilyen építményeket, legyen akár mai napig használatban levő, akár romos, mint ez is. Nem célzottan kerestem, csak biciklizés közben akadtam rá. A képeim régebbiek, a fa toronyrész már nem tartozik a romhoz. Szomorú sors. Akkoriban rengeteg embernek hozhatott megnyugvást, lelki táplálékot a hely.
B.
Ősi kegyhely, aminek egykori létezése, emléke még fennmaradt. Méltó emlék lehetne, de amit az ember tönkretehet, tönkre is teszi. A táblát már széttörték, ami hirdette a hely mivoltát, a templomtornyot elhordták... Mivel kieső helyen van, el van bokrosodva, gazosodva.
S.
A falu neve a XV.-XVI. századi vármegye egyik legvagyonosabb családjának nevéből származik.
Román stílusú temploma az 1200-as években már állt.
Első okleveles említése: 1323. A XIV. század elején harangtoronnyal ellátott gótikus templommá építették át.
Ez az 1348. évi vagy az 1410. évi földrengés során annyira megrongálódott, hogy új kegyúri templomot emeltek, melynek hajójában középen kriptát építettek.
A népes falu 1555 után lassan elnéptelenedett.
Az 1594. évi tatárdúlást még valahogyan kiheverte, de 1660-ban, a török hadjárat során teljesen elpusztult.
Ezután Debrecen város fokozatosan birtokba vette. A templomot először 1908-ban, majd 1985-ben tárták fel.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Debrecen–Dombostanya mellett: a tágas ősgyepen templommaradvány rejtőzik, mely az elhanyagoltsága ellenére is lenyűgöző. Félő azonban, hogy végleg eltűnik ez a 800 éves mementónk.
A túrázók a Sámsoni útból leágazó aszfaltúton vagy vonattal közelíthetik meg a Debrecenhez tartozó településrészt. A sztrádai közlekedést választó látogatók a dombostanyai bekötőútnál lapuló romkastélyt is megcsodálhatják, amit a két éve elhunyt, görög-olasz művész, Ilia de Riska tervezett és építtetett. A leírások szerint Dombos a középkorban is lakott volt, s az eredeti falu neve (Parlag) a XV-XVI. századi vármegye egyik legvagyonosabb családjának tulajdonítható.
Az első, okleveles említése 1323-ból származik. Elnéptelenedését a tatárok és a törökök hadjáratai okozták. A kezdetekkor (az 1200-as években) még román stílusú volt a temploma. Ezt a XIV. század elején építették át gótikussá, és harangtoronnyal is ellátták. Az imahely a későbbi földrengésekben annyira megrongálódott, hogy újat kellett emelni. A kegyúri templom hajójában kriptát is kialakítottak (ma ennek fedőlapja is össze van törve, és hiányos). A maradványokat 1908-ban és 1985-ben tárták fel, 1993 óta pedig – a Rácz Zoltán tervezte – organikus emlékmű is tartozik hozzá.
A Debrecen-nyírbátori vasútvonal mellett fekvő, Árpád-kori Parlag mai nyomai messziről is jól kivehetőek és hívogatóak – közelebb érve azonban sajnos a pusztulásával kell szembesülniük a csalódott vándoroknak. Körös-körül a kőfalak darabjai fehérlenek a pusztaságban, törmelékkel van telegórva a sírgödör, és kifűrészelték az emlékmű kilátójába vezető falépcsőt is, ráadásul az egykori kerítésnek is nyoma veszett mára. Hiába a múlté a betolakodók dúlása, és hiába ismeretlen katasztrófa a földrengés: korunk embere is folyamatosan pusztítja a lakóhelyét.
Célszerű volna tehát áldozni az állagmegőrzésre és a rongálók elleni védelemre! Máskülönben ugyanis félő, hogy végleg eltűnik ez a 800 éves mementónk.
K.
A megközelítés nem egyszerű. A rom gazos, de mégis érdekes, érdemes megnézni.
A.
Eléggé elhanyagolt, de legalább a megközelítése könnyű :)
S.
Szép hely és érdekes!
I.
Csendes szép hely
V.
B.
G.
(Translated) A helytörténet része.
(Eredeti)
Part of local history.
S.
A.
B.
I.
T.
C.
N.
G.
F.